تبلیغات
طراحی سایت ارزان | فروش هاست و سرور ایران - آشنایی با زبان های برنامه نویسی
نتیجه تصویری برای زبان برنامه نویسی

با سلام . همون طور که همیشه گفتم برنامه نویسی پایه ی هک هست یعنی می تونیم بگیم که هک یکی از شاخه های برنامه نویسی هست پس تا کسی برنامه نویسی بلد نباشه نمی تونه از هک سر در بیاره . به این منظور من در این پست می خوام مفاهیم اولیه ی برنامه نویسی رو برای شماهایی که حال و حوصله ی کلاس کامپیوتر رفتن رو ندارین توضیح بدم .

در ابتدا باید بگم که یکی از مهمترین خصوصیات کامپیوتر برنامه پذیر بودن آن است یعنی به خودی خود نمی تونه کاری انجام بده پس نیاز به این داره که یک نفر که اشرف مخلوقات نامیده میشه بیادو به کامپیوتر دستور بده ، این دستورات به کامپیوتر می گویند چگونه از سخت افزار (CPU , RAM و ...) خود در جهت هدفی معین که ما تعیین کرده ایم استفاده کنه. مجموعه این دستورها همون برنامه ها هستند.

همان طور که همه ی موجودات زبانی دارند کامپیوتر هم زبانی دارد که این زبان مجموعه ای از صفرها و یک ها است . مثلا 1110011100 می تونه یک دستور قابل فهم برای کامپیوتر باشه . مجموعه ای از این کدها تشکیل یک برنامه را می دهند که ازکامپیوتر درخواست انجام کاری را می کند. به عمل نوشتن کدها برنامه نویسی (Programming) و به فردی که این کدها را می نویسد برنامه نویس (Programmer) گفته می شود.
هم اکنون ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که چرا امروزه برنامه نویسان با این کدها سرو کار ندارند؟
در جواب باید بگم که علت چیزی نیست جز پیچیدگی و دشواری کار کردن با این کدها. تصور کنید که میخواهید برنامه ای بنویسید که ریشه های یک معادله درجه دو را به شما بگوید اگر فرض کنیم که شما همه کدهای 0و1 رایانه را حفظ هستید که چنین چیزی عملا غیر ممکن است ، باید زمان زیادی را صرف نوشتن این برنامه ی در ظاهر ساده کنید. دلیل هم این است که همه کارها بر دوش شما است ، حتی ساده ترین کارها را باید جز به جز به رایانه بگویید در آخر هم به خاطر یک اشکال ساده باید ساعتها وقت صرف کنید تا بتوانید آن را برطرف کنید. به همین خاطر عده ای از برنامه نویسان با متحمل شدن سختی فراوان برنامه هایی خلق کردند که اعمال ثابت و تکراری مشترک در همه برنامه ها را انجام میدادند و زبان خاص خود را داشتند. در این صورت زبان کامپیوتر مبدل می شد به زبانی که به زبان انسانی بسیار نزدیک هست .

برنامه نویسان توانستند نرم افزارهای برنامه نویسی را به وجود بیاورند که اعمال تکراری و مشترکی که بین اکثر برنامه ها وجود دارد را به طور خودکار انجام دهند و بر سرعت و کیفیت برنامه بیافزایند. این نرم افزارها به طور خلاصه از یک صفحه ویرایش و یک مترجم تشکیل شده اند که در صفحه ویرایش عبارات قابل فهم برای این نرم افزار میبایست نوشته شود. پس از نوشته شدن این عبارات (کدها -
Codes) نوبت به ترجمه آن ها به زبان ماشین می رسد. و کار مترجم یا تبدیل گر (Compiler) چیزی جز ترجمه عبارات نوشته شده توسط شما به زبان ماشین نیست البته این تعریف شرح وظیفه اصلی یک Compiler است عباراتی که شما می نویسید زبان قابل فهم برای همان نرم افزار برنامه نویسی است که از آن استفاده می کنید. به مجموعه این عبارات (Codes) ، زبان برنامه نویسی گفته میشود، که در هر زبانی متفاوت از دیگر زبانها است. مثلا در ویژوال بیسیک نوشتن کد ها حتما باید به صورت خطی باشه در حالی که در HTML این طور نیست .

آشنایی با زبان های برنامه نویسی امروزی :
یکی از قویترین زبانهای برنامه نویسی که امروزه وجود داره و از نظر دشواری تقریبا بعد از 0و1 هست ، اسمبلی است. آموختن این زبان به مراتب از 0و1 آسان تر است ولی در مقایسه با زبانهای جدیدتر به مراتب مشکل تر است .
دیگر زبانی که در عین داشتن قدرت ، به زبان انگلیسی نزدیکتر است
C نام دارد و تقریبا تمام سیستم عامل ها (مثلا Windows) و حتی بعضی زبان های برنامه نویسی با این زبان نوشته شده اند.
زبانهای دیگری نیز نظیر
Java , Pascal , Fortran , HTML , ASP , JSP , Basic , Delphi و ... وجود دارند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند.
و اصلا نگید که ای بابا کی حوصله داره . چون همه ی اینا لازمه ی هک نیست و اونایی رو که لازم داریم رو تو همین وبلاگ آموزش میدیم .


زبانهای شئ گرا ؟

شاید توی مقاله های برنامه نویسی از زبانهای شی گرا شنیده باشید در این قسمت به زبان های شی گرا می پردازیم .
زبانهای قدیمی اکثرا تحت سیستم عامل
Dos کار می کنند و به دلیل اینکه این سیستم عامل اصلا از گرافیک پشتیبانی نمی کند در نتیجه نرم افزارهای تحت این سیستم عامل از گرافیک بالایی برخوردار نمی باشند _ البته این به معنی این نیست که در این سیستم عامل نمی توان نرم افزارهایی با گرافیک بالا نوشت .  ولی اولویت در سرعت، کیفیت است. که با روی کار آمدن سیستم عامل سری Windows و دیگر سیستم عامل های گرافیکی این عوامل برطرف شده است . با ظهور این سیستم عامل های گرافیکی نسل جدیدی از زبانهای برنامه نویسی روی کار آمدند که به آنها زبان برنامه نویسی شئ گرا (Object Oriented یا Visual) می گویند. اسم انگلیسیش رو به خاطر داشته باشید . نرم افزارهای این زبان های برنامه نویسی ، محیط خوبی را فراهم می کنند که برنامه نویس مشکل گرافیکی نداشته باشند . به عنوان مثال یک برنامه ماشین حساب از تعدادی دکمه تشکیل شده است ، طراحی این دکمه ها برای برنامه نویس در یک سیستم عاملی مانند Dos کار وقتگیری است. که در زبانهای شئ گرا با یک کلیک موس این امر میسر می گردد. به علاوه اگر شما خواهان استفاده از موس باشید باید تمام حرکات آن را کنترل کنید تا با اشکال مواجه نشوید، اما در زبان های شئ گرا استفاده از موس به یک روال عادی تبدیل شده و برنامه نویس اصلا به آن فکر نمی کند. نکته ی بعدی که باید از شی گرا ها بدونید "کلاس" هستش که باید با مفهوم اون آشنا شید در زبان های برنامه نویسی قدیمی مثل : پاسکال و سی C شما با تعداد زیادی تابع و دستور مواجه بودید که با توجه به نیاز خود از آن ها استفاده می کردید ولی در زبان های جدیدتر مثل : c++ (بخوانید :سی پلاس پلاس ) و VB.NET (بخوانید : وی بی دات نت یا همون ویژوال بیسیک خودمون) و c# (بخوانید : سی شارپ ) . در این زبان ها شما با مفهومی به نام کلاس روبه رو می شوید کلاس ها در زبان های شی گرا مثل اشیا و وسایل در دنیا ی واقعی هستند .مثلا یک موبایل رو فرض کنید این موبایل دارای ویژگی هایی مثل طول و عرض و رنگ و ... است این موبایل کار هایی را هم می تواند انجام دهد مثلا با گرفتن شماره می تواند به ماهواره متصل شده و شما رو به یک نفر دیگر متصل کند . یا تصویر پخش کند و ... در زبان های برنامه نویسی هم چنین چیزی موجود است .که به آن کلاس می گویند . مثلا شما زبان VB.NET یا همان ویژوال بیسیک را در نظر بگیرید در این زبان کلاس : system.windows.forms.colorDialog وضیفه ی ایجاد تنظیمات مربوطه به یک کادر انتخاب رنگ را بر عهده دارد این کلاس ویژگی هایی مثل رنگ انتخاب شده و دکمه ی نمایش رنگ را دارد  . خاصیت کلاس ها این است که برای هرکاری به کلاس مربوط به آن می رویم مثلا مثل این که در برنامه ی فتوشاپ برای محو کردن , انتخاب کردن تصویر ، رنگ زدن ، سایه دادن و... به سراغ دکمه های مربوط به آن می رویم . این دکمه ها که هر کدام کار خاصی را می کنند توسط کلاس ها در موقعی که برنامه نویس برنامه ی فتوشاپ را می نوشته به وجود آمده اند این تعریفی بود از زبان های شی گرا حالا به بحت ویژوال بیسیک می پردازیم .

شرکت مایکروسافت ویژوال بیسیک را براساس یک زبان برنامه نویسی به نام بیسیک که برای مبتدیان نوشته شده است ساخت. در واقع طراحان این زبان می خواستند یک زبان برنامه نویسی برای استفاده مبتدیان طراحی کنند. از ویژوال بیسیک در نام آنvisualبه معنای بصری یا محیط نمایشی است. قبل از معرفی ویژوال بیسیک پیاده کنندگان نرم افزار مجبور به استفاده از  ++C بودند . بدین ترتیب ، فقط افراد خاص آموزش دیده، قادر به خلق نرم افزارهای قدرتمند به منظور اجراء در محیط ویندوز بودند. ویژوال بیسیک ، محدودیت فوق را تغییر و می توان این ادعا را داشت که امروزه خطوط زیادی از برنامه های نوشته شده با استفاده از ویژوال بیسیک کد شده است . ویژوال بیسیک ، ظاهر برنامه نویسی تحت ویندوز را با حذف عملیات اضافی برای نوشتن کدهای لازم جهت طراحی بخش رابط کاربر (UI) ، تغییر داده است . در این راستا ، زمانیکه بخش رابط کاربر ، ترسیم می گردد ، برنامه نویس می تواند کدهای لازم به منظور انجام عکس العمل مناسب در رابطه با رویداد ها را به آن اضافه نماید . زمانیکه ماکروسافت نسخه شماره سه ویژوال بیسیک را ارائه نمود ، مجددا" دنیای برنامه نویسی با تغییر مهمی مواجه گردید. در این راستا امکانات مناسبی برای نوشتن برنامه های مبتنی بر بانک های اطلاعاتی ، در اختیار برنامه نویسان قرار گرفت. ماکروسافت بدین منظور محصول جدیدی با نام DAO)Data Access Objects) را ارائه نمود . برنامه نویسان با استفاده از DAO ، امکان انجام عملیات متفاوت در رابطه با داده ها را ، بدست آوردند . که از آن می توان نسخه های چهار و پنج را کامل تر از نسخه های قبلی دانست که در آن برنامه نویسان قادر به نوشتن کدهائی گردیدند که امکان استفاده از آنان توسط سایر پیاده کنندگان نرم افزار که از زبانی دیگر استفاده می کردند، فراهم شد . نسخه شماره شش ویژوال بیسیک ، روش جدیدی به منظور دستیابی به بانک های اطلاعاتی را ارائه نمود. 
در گذشته ویژوال بیسیک با انتقادات فراوان مواجه ( عدم وجود امکانات مناسب در مقایسه با جاوا و یا ++C ) و بسیاری آن را نظیر یک اسباب بازی در دنیای وسیع زبان های برنامه نویسی می پنداشتند. در زمانی که توسعه برنامه های تحت ویندوز میکرو سافت سخت و طاقت فرسا بود با آمدن ویژوال بیسیک ایجاد برنامه تحت ویندوز بسیار آسان شد. از سال 1991 تاکنون شش نوع از ویژوال روانه بازار شدو آخرین نوع آن ویژوال بیسیک6 ,Vb.Net میباشد .VB.NET با غلبه بر مشکلات نسخه های پیشین ، توانسته است در مدت زمان کوتاهی ، بعنوان یک ابزار پیاده سازی بسیار قدرتمند مطرح و گزینه ای مناسب برای برنامه نویسان در تمامی سطوح باشد . 


تاریخ : دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 | 05:24 ب.ظ | نویسنده : بک لینک سنتر | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.